Zen Coding Netbeans Eklentisi

Zen Coding Netbeans Eklentisi Aptana/Eclipse, Notepad++, Coda gibi bir çok editörde kullanılabileceğimiz Zen Coding'i artık Netbeans'te de kullanabileceğiz.

Zen Coding Nedir?

Zen Coding HTML, XML gibi dilleri daha hızlı ve kolay yazabilmek için hazırlanan bir eklenti. Geliştiricilerinin deyimiyle: "HTML ve CSS kodu yazmanın yeni yolu". Kullandığınız editöre CSS seçicilerine benzer bir yapıda yazdığınız kodu kısayol tuşuna bastığınız anda genişleterek ağzınızı açık bırakabilecek bir yetenek kazandırıyor smile Örnek verecek olursak:

div#page>div.logo+ul#navigation>li*5>a

kodunu genişleterek aşağıdaki hale getiriyor.

<div id="page">
    <div class="logo"></div>
    <ul id="navigation">
        <li><a href=""></a></li>
        <li><a href=""></a></li>
        <li><a href=""></a></li>
        <li><a href=""></a></li>
        <li><a href=""></a></li>
    </ul>
</div>

Netbeans Zen HTML

Projelerin bir çoğunu Netbeans kullanarak yazıyorum. Zen Coding'i ilk gördüğüm zamanlar Texmate veya Coda kullananlara oldukça imrenmiştim, çünkü o zamanlar değil Netbeans Windows üzerinde çalışan hiçbir editör için eklentisi yoktu.

Zamanla desteklediği editör sayısı artmaya başladı ve Netbeans'e de kısmen destek geldi. Aslında bu şekilde nitelemek yanlış olur. Çünkü Netbeans için çıkarılan Netbeans Zen HTML bir eklenti değil Code Templates paketi idi. Ama hakkını yemeyeyim. İlk gördüğüm andan bu yana kullandım ve çok vakit kazandırdı bana. İlgilenenler olursa hala buradan temin edilebilir.

Zen Coding Netbeans

Bir kaç gün önce Netbeans'teki bir hatayı araştırmak için Netbeans Forumunda gezinirken tesadüfen Lorenzo Stanco isimli bir üçüncü parti geliiştirici tarafından Zen Coding Netbeans eklentisinin yayınladığını gördüm. İndirmemle kullanmaya başlamam bir oldu smile

Kullanımı

Zen Coding yazım formatına uygun olarak kısaltmayı yazdıktan sonra Ctrl + Alt + N tuşuna basarak, toolbar butonunu kullanarak, menüden Edit > Expand Zen code seçeneğini seçerek veya Alt+Insert tuşlarına bastıktan sonra Expand Zen code seçeneğini seçerek kodunuzu Zen Coding ile genişletebilirsiniz.

Match Pair özelliğini kullanmak için ise CTRL+ALT+M tuş kombinasyonu veya menüden  Edit > Match Pair with Zen Coding seçmek yeterli.

Kurulumu

 1. Eklentinin zipli dosyasını buradan indirin ve nbm dosyasını zip dosyasından çıkarın.
 2. NetBeans'i açın ve Tools > Plugins menüsüne girin.
 3. Downloaded sekmesine geçin, Add plugins'e tıklayın ve indirdiğiniz nbm dosyasını seçin.
 4. Install butonuna basın, kurulum adımlarını takip edin ve NetBeans'i yeniden başlatın.

ve artık daha hızlı HTML, CSS yazmaya başlayabilirsiniz. Eklenti ile ilgili buradaki videoyu izlemeniz tavsiye olunur.

Bu yazı en son 03 Kasım 2010 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

 • Kazim Ağa

  Bu eklenti gibi PHP için olanı var mı ?

 • Mustafa Navruz

  Php için tam olarak bu şekilde bir uygulama yok. Ama kullandığınız programın bu şekilde bir özelliği varsa kullanabilirsiniz.
  Örneğin ben Netbeans kullanıyorum ve Code Templates özelliği sayesinde buna benzer şekilde kullanabiliyorum.

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0214 sn.

^ Başa Dön