YAML (X)HTML/CSS Çatısı

YAML (X)HTML/CSS Çatısı YAML "Yet Another Multicolumn Layout" Dirk Jesse tarafından geliştilen bir XHTML/CSS çatısı.

YAML çatısı ile çalışmak için temel css kurallarının olduğu base.css ve başımızın belası IE hataları için düzeltmelerin bulunduğu iehacks.css dosyaları yeterli. iehacks.css dosyası Internet Explorer'da karşılaşılan bir çok css hatası için çözümleri içeriyor.

 

YAML Stil Şeması
YAML Stil Dosyaları Şeması

Fakat bu çekirdek dosyalar ile sadece sitenin anahatlarını oluşturabilirsiniz. Temel html etiketleri için yazılan css kuralları content_default.css dosyasında bukunuyor. Bu dosyada ayrıca içeriklerde kullanabileceğiniz (Sağa, sola yaslama, ortalama, hata ve bilgilendirme mesajları için kullanabileceğiniz kutucuklar gibi) çeşitli css sınıflarıda bulunuyor.

class="important" ile oluşturulmuş örnek bir kutucuk

Html formlarında kullanabileceğimiz css sınıflarıda forms.css içerisinde bulunuyor. Bunların dışında 3 farklı navigasyon menü seçeneği, rtl desteği gibi çeşitli eklentilerde YAML içerisinde geliyor. YAML'ın bir çok özelliğini birarada görebileceğimiz 30'dan fazla örnek çalışma indirdiğimiz zip paketi içerisinde geliyor(Buradan da gözatabilirsiniz). Bunların dışında özel bir yapı istiyorsanız bunu kolayca oluşturabileceğiniz bir servisi de bulunuyor. YAML Builder olarak adlandırılan bu servisle istediğiniz yapının HTML ve CSS kodlarını birkaç tıkla oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bir çok içerik yönetim sistemi (CMS) için hazırlanmış tema ve eklentileri de bulunuyor. Buradan listeye gözatabilirsiniz. YAML'ın dökümantasyonu da oldukça emek vererek hazırlanmış. Bakmadan geçmemek lazım.

YAML'ın proje anasayfasına link bırakmak koşuluyla Creative Commons License (CC-A 2.0) lisansı ve link vermeden ücretini ödeyerek kullanabileceğiniz Commercial License (YAML-C) olmak üzere iki farklı lisansı bulunuyor.

YAML ile tanışmamdan bu yana 2 yıl geçti. Başarılı bir çatı olmasına rağmen (bana göre) 960gs, blueprint gibi gibi popüler css çatıları arasına girememesi şaşırtıcı doğrusu. İçerisinde bu site de olan bir çok projede kullandım ve kullanmaya devam ediyorum.

Bu yazı en son 11 Ekim 2010 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

  • Metin Seylan

    daha önce php frameworkleri kullandım ama ilk kez css frameworklerini görüyorum :D maşallah bakalım daha neler görücez en büyük sorunlarımdan biri tarayıcı uyumsuzlukları işallah bunla beraber kurtulucaz :)

  • s4l1h

    Sanırım lisansından dolayı pek fazla yaygın değil, Lisans dışında herşeyi çok güzel.

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0300 sn.

^ Başa Dön