Torrent Nasıl Yayınlanır - Azureus

Torrent Nasıl Yayınlanır - Azureus

P2P dünyasının yıldızı torrent teknolojisinin kullanımı her geçen gün artıyor. Çoğu torrent kullanıcısı torrent programları yardımıyla birçok filme, diziye, oyuna kolayca sahip olsa da işin bir de “eldekini paylaşmak” yönü olduğunu unutmamalı.

Çoğu kullanıcı da elindeki dosyaları nasıl paylaşacağını bilmediği için bu nimetten tam anlamıyla faydalanamıyor.

Bu belgede, en fazla kullanılan torrent programlarından Azureus ile torrent oluşturmayı anlatacağım.

Öncelikle bir torrent tracker’ine(izleyici) üye olmanız ve yükleme yetkisine sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır, anlatımda bir tracker’e sahip olduğunuz varsayılacaktır.

Öncelikle paylaşmak istediğiniz dosya veya klasörü torrent programının varsayılan indirme(download) klasörüne kopyalayın.

Azureus programını açın ve Dosya menüsünden Torrent Oluştur’u tıklayın.

Burada Dışsal İzleyici kısmına tracker’den alınan izleyici adresini yazın. Göndermek istediğiniz tek bir dosya ise “Tek Dosya”, bir klasör ise ” Dizin” seçeneğini işaretleyin. Ayrıca yorum kısmına dosya ile ilgili açıklamaları ekleyebilirsiniz.  Bunlar torrentin ayrıntılar kısmında görüntülenir.

Burada paylaşmak istediğiniz dosya veya klasörün yolunu belirtin ve Tamama tıklayın.

Üst kısımda .torrent dosyasının adını düzenleyebilirsiniz. Alt kısımda bulunan özel torrent kısmı üyelikle torrent indirmeye izin veren trackerler ile yayın yapılacaksa işaretlenir, değilse işaretlenmez. Bitir butonuna tıklanır ve bir süre beklenir.

Torrent dosyası varsayılan .torrent dosyalarının saklanacağı klasöre oluşturulmuştur.

Bu aşamadan sonra yine tracker’in size belirttiği yere .torrent dosyası gönderilir(upload). Bundan sonra yüklediğiniz .torrent dosyasını indirip Azureusla açtığınız zaman denetlemeden sonra dosyanız indirmeye açılmış olur.

Unutmayın eğer bir dosyayı paylaşıma açmışsanız, uzun bir süre bu dosyayı yayınlamalısınız.

Bol paylaşımlı günler diliyorum.

Bu yazı en son 03 Aralık 2011 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

 • uğur yılmaz

  Burada Dışsal İzleyici kısmına tracker’den alınan izleyici adresini yazın.
  demişsiniz tracker'den nasıl izleyici adresi alınıyor _??

 • Mustafa Navruz

  Tracker’dan izleyici adresi almak için önce o tracker’a yani siteye üye olmak gerekiyor. Eğer site üye olan herkese yükleme yetkisi veriyorsa bir yerlerde bu adresi mutlaka vermiştir. Eğer sitede yalnızca yükleyiciler dosya yükleyebiliyorsa da yükleyici olduğunuz zaman bu adres size verilir. Yani bu olay tamamen sitenin yapısıyla ilgilidir.

 • online

  ilginc bilgiler icin tesekkurler

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0139 sn.

^ Başa Dön