Sistemsel Hata Yahut Nitelikli Dolandırıcılık Sanatı

Sistemsel Hata Yahut Nitelikli Dolandırıcılık Sanatı

Her şey 03.06.2012 tarihinde gold.com.tr’den verdiğim siparişle başladı, daha bu siparişteki ürünleri teslim almadan 09.06.2012’de yine bir Gold kuruluşu olan hizlial.com’dan da bir sipariş verdim. Bu siparişlerin ortak noktası ürünlerin cazip indirimlerle sunulmasıydı. Fakat uygun ürünleri görüp sipariş veren insanların kartlarından çekilen binlerce lira firmanın hesabına geçtikten sonra başlıyordu asıl mücadele.

Haftasonu bir sistemsel hata(!) sonucunda yanlış girilen fiyatlarla ürün alanlar  “üste bir miktar para verildiği takdirde ürün gönderilecektir”, “isterseniz ürünün muadili(!) gönderilecektir” ve “siparişinizi iptal edin” gibi sözlerle/mesajlarla karşılaşıyorlar. Firma da bu sayede sipariş sürecini uzattıkça uzatıyor. Tabii ki bu esnada para kendi hesaplarında beklemeye(!) devam ediyor.

Başlangıçta bir hata olabileceğine, bunun sonunda firmanın mağdur olabileceğine inanmıştım fakat son 10-15 gün içerisinde yaşadıklarım ve yaşayanların karşılaştıkları durumları paylaşmaları sonucunda bu işin sistemsel hatalar bahanesiyle “para çevirme işi” olduğuna kanaat getirdim.

Gold.com.tr

03.06.2012 tarihinde 3 adet Toshiba marka MicroSD kart siparişi verdim ödemeyi yaptım, -bu arada ilk defa bir alışveriş sonrasında mail adresime satış sözleşmesi gönderilmedi- 05.06.2012 tarihinde aşağıdaki mesaj geldi:

Değerli Müşterimiz;

Vermiş olduğunuz siparişteki ürün haftasonu %25 kampanya kriterleri gereği, sınırlı stok sayısında olup; Yalnızca 1 adet tarafınıza sevk edilecek ve yapılan ödemenizin geri kalan kısmı tarafınıza iade edilecektir. Bilginize.

Böyle bir kriter yoktu ve istenilen sayıda ürün alınabiliyordu, hiçbir onay alınmadan siparişteki ürün adedi ve ürün fiyatını sistemde de değiştirdiler, neyse ki ben ekran görüntülerini almıştım.

Bununla da yetinmediler ve aynı günün ilerleyen saatlerinde aşağıdaki mesajı gönderdiler:

Değerli Müşterimiz;

Vermiş olduğunuz siparişteki ürün haftasonu %25 kampanyamız nedeniyle stoklarımızda tükenmiştir.

Fakat siz değerli müşterilerimizi mağdur etmemek adına daha Sandisk marka ürünü herhangi bir ekstra ücret ödemeden, Onaylamanız halinde gönderimini gerçekleştireceğiz. Ürün Bilgileri bu linktedir. 

Ürünü onaylamamanız halinde isteğiniz üzerine iptal işlemi gerçekleştirilerek ödenen ücret tarafınıza iade edilebilir.

24 Saat içerisinde red maili atmazsanız, siparişinizin elinize hızlı ulaşması açısından muadil ürünün tarafınıza çıkışı sağlanacaktır. Bilginize.

Bu mesajda cevap olarak ben de aşağıdaki mesajı ilettim:

Verdiğiniz linkteki ürün, aldığım ürünün muadili değildir.

Ürünün muadili olarak adresinde bulunan üründen(-satın aldığım gibi- 3 adet olarak) gönderebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Burada hala satışta olan bir başka kartı yine 3 adet olarak yollamalarını istedim fakat kesinlikle dikkate alınmadı, ne 3 adet ne de muadil ürün…

Hâsılı, alışverişin üzerinden 11 gün geçmesine rağmen ürün henüz bana ulaşmadı ve gönderilmeyeceği söylenen 2 adet kartın parası da henüz iade edilmedi.

 

Hizlial.com

09.03.2012 tarihinde 1 adet fotoğraf makinesi sipariş etmek istedim, fakat uygun fiyatı görünce yine bir yanlışlık olur mu diye beklemede kaldım Donanımhaber Forum’dan bazı arkadaşların firmayı aramaları ve fiyatın doğruluğunu ve stokların yeterli olduğunu teyit etmeleriyle birlikte siparişimi verdim.

11.06.2012 tarihinde firma tarafından telefon edildi. “Sistemsel hata nedeniyle fiyat yanlış girilmiştir 160 küsur TL daha gönderirseniz ürün gönderilecektir.” Denildi. Ben de; satın aldığım bir ürün için tekrar para ödemeyeceğimi ve sipariş iptali de yapmayacağımı ürünün gönderilmesini istediğimi söyledim… Bu arada sipariş veren yüzlerce insanın binlerce lirası şirketin hesaplarında beklemeye(!) devam etmekte…

Siparişten 4 gün sonra 13.06.2012 tarihinde aşağıdaki mesajlaşmalar yapıldı. (Burada yazışmalarımızdaki tarih ve saatler birileri tarafından değiştirilmiş -baştan beri sürekli ekran görüntülerini alıyordum-, örneğin ilk mesajın tarih ve saati 13.06.2012 - 14:02 şeklinde idi. Yazışmalardaki yazım hatalarına bile dokunmadan aktarıyorum.)

 

Mesajınız

19872927 numaralı siparişimde bulunan ürünü Cumartesi satın aldım. Üründe yanlış hatırlamıyorsam "aynı gün kargo" ibresi vardı. 5 gün olmasına rağmen hala "tedarik ediliyor" görünüyor.

Ürünü bir an evvel yollarsanız sevinirim, daha önce hizlial.com'u "ürünleri en kısa sürede gönderen firma" olarak bilirdim ve bu siparişime kadar bu böyleydi. Fakat şimdi beni hayal kırıklığına uğrattınız, umarım ürün bugün kargoya verilir artık.

Tarih : 14.06.2012 - 14:54  Mesajı Yazan :Mustafa Navruz

Cevabınız

Değerli müşterimiz;

Numaralı sipariş ile satın almış olduğunuz  Canon markalı powershot  SX150 model fotoğraf makinesinin, şirketimiz tarafından ürün distribütörü ile yapılan anlaşma sonucunda babalar günü nedeniyle kampanya süresince Kdv dahil  399 TL’ye satışa çıkarılması planlanmıştır. Ancak ürünün kampanyalı fiyatının sitede tanımlanması esnasında,  tamamen sistemsel bir hata nedeni ile ürün maliyet bedelinin çok çok  altında bir bedelle satışa açılmıştır.

Şirketimiz tarafından siz Sayın Müşterimize sunulan hizmetin tam olarak ifa edilebilmesi için ürünün distribütörle anlaşılan 399 TL lik rakam üzerinden satışı gerekmekte olup, tarafınızca  186  TL ek ödeme yapılması gerekmektedir. Ek ödeme yapılması halinde ürününüz tarafınıza en kısa sürede ulaştırılacak, ödemenizi tamamlamak istememeniz halinde, para iadeniz ürünün tarafımıza iletilmesi /ürünü teslim almamış olmanız halinde bildiriminiz sonrası derhal yapılacaktır. Ancak her durumda  yaşanan bu durum nedeniyle Siz Sayın Müşterimize bir hediyemiz gönderilecektir. 

Bu sistemsel hata nedeniyle yaşanan durum için sizlerden özür dileriz.

Saygılarımızla 

Tarih : 13.06.2012 - 13:52 Mesajı Yazan :Müşteri Hizmetleri – Kargo

 

Buraya dikkat telefonda 160 küsur TL isteyen firma burada 186 TL istiyor. Hem para istiyorlar hem de daha fazla istiyorlar!

Mesajınız

Satın aldığım ürün için neden tekrar para ödeyeyim ki? Ben zaten o ürünü fiyatı uygun diye tercih ettim.

Tarih :13.06.2012 - 13:43 Mesajı Yazan :Mustafa Navruz

 

Cevabınız

Mustafsa Bey;

Durum size iletilmiş olup lütfen yapmamızı istediğiniz işlemi bu mesaj üzerinden belirtiniz.

Saygılarımızla

Tarih :13.06.2012 - 13:52 Mesajı Yazan :Müşteri Hizmetleri – Kargo

Mesajınız

Peki iptal edin, ve havalemi yazdığınız gibi derhal iade edin...

Hızlıal.com'da bugüne kadar bir sorun yaşamamıştım ama bu olay firmanıza bakış açımı kesinlikle değiştirdi, ben bu olayın bir sistemsel hata değil, bir artniyet sonucu ortaya çıktığını düşünüyorum...

Tarih :13.06.2012 - 13:52 Mesajı Yazan :Mustafa Navruz

Cevabınız

Mustafa Bey;

Sİpairşinizi iptal edilmiş olup yaşanan bu sistemsel hata nedeni ile tekrardan özür dileriz.

Saygılarımızla

Tarih :13.06.2012 - 14:25 Mesajı Yazan :Müşteri Hizmetleri – Kargo

 

Bu noktada siparişim önce iptal edilmiş şekle getirildi, daha sonra da sistemden tamamen silindi, hala bu tamamen silme işinin mantığını anlamadım ama onların da ekran görüntülerini aldığım için dert etmedim. O gün akşama kadar paramın iadesini bekledim gelmedi. Akşam firma tarafından arandım ve hesap numarası bilgilerim istendi. Numarayı verdim ve bekliyorum dedim, şu anda gönderemeyiz EFT saati geçti dediler, ben havale yapın diye o bankanın hesap numarasını verdim dedim, onun da saati geçti(!) dediler. Havalenin saatinin geçtiğini de görmüş oldum böylece… Para yarın hesabınıza geçecektir dediler ve kapattım.

Ertesi gün öğleye kadar bekledim hala paranın gelmediğini görünce sinirle aşağıdaki mesajı yazdım.

 

Mesajınız

Parayı hala iade etmemişsiniz dün utanmadan saat 17.00'den sonra arayıp bugün yatıramayız, yarın hesabınıza geçer diyen sizler, bugün de parayı yatırmamışsınız, bu yaptıklarınızı pek yakında bloğumda okuyacaksınız. Mesleğim itibarıyla bu konularda fazlaca fikrine danışılan bir insanım, firmanız hakkında çok güzel şeyler aktaracağım etrafıma...

Tarih :14.06.2012 - 12:16 Mesajı Yazan :Mustafa Navruz

Cevabınız

Siparişizin iadesi 2-3 iş günü içinde hesabınıza aktarılacaktır.

Saygılarımızla

Tarih :14.06.2012 - 12:59 Mesajı Yazan :Müşteri Hizmetleri – Kargo

 

Bu cevabın ardından sinirim biraz daha arttı ve mesajlaşmalar devam etti.

Mesajınız

"Şu anda" paramı iade edin, parayı kullanıp durmayın, zaten şikayette bulunacağım kendinizi gittikçe zor duruma sokuyorsunuz. Zorla şipariş iptali yaptırıyorsunuz, paranızı derhal iade edeceğiz diyorsunuz, sonra bundan bile cayıyorsunuz...

Tarih :14.06.2012 - 12:53Mesajı Yazan :Mustafa Navruz

Cevabınız

İadeniz için ilgili finans birimine bilgi verilmiş olup iade işleminiz başlatılacaktır.

Saygılarımzıla

Tarih :14.06.2012 - 12:59 Mesajı Yazan :Müşteri Hizmetleri – Kargo

 

İki saat daha bekledikten sonra hala paranın gelmediğini görünce, bu yerlerden alışveriş yapan halkımız adına gerçekten üzüldüm.

Mesajınız

Bakın hala paranın gelmesini bekliyorum, hemen iade etmeyecekseniz ürünü göndermenizi isteyeceğim ve hakem heyetine gideceğim...

Tarih : 14.06.2012 - 14:46 Mesajı Yazan :Mustafa Navruz

Cevabınız

İadeniz bugün yapılmıştır.Bilginize

Tarih : 14.06.2012 - 14:54 Mesajı Yazan :Müşteri Hizmetleri – Kargo

 

Evet bu son çıkışımdan birkaç dakika sonra parayı gönderdiler ki bu iş herkesin bildiği üzere zaten birkaç dakika sürer.

Neticede paramız günlerce kullanıldı, bir sürü stres yaşadık, ekran başında bir sürü zamanımız boşa gitti, en kötüsü de hala parasını da ürünü de alamayan yüzlerce insanın şu anda uğraş verdiğinden eminim.

Son söz: Ben ettim siz etmeyin!

 

Not: Yazıyı tüm platformlarda paylaşabilirsiniz, sizler de yaşadığınız süreci yorum olarak paylaşırsanız yazınının verimliliği artacaktır.

Bu yazı en son 14 Haziran 2012 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

 • goldzede

  merhaba bende bir benzerini yaşadım. bir arkadaştan 120 tl istemişler bendende 141 tl istediler. kime ne tuttururlarsa sanırım. ben o kadar veremeyeceğimi bildirip tek taraflı iptal ettikleri için gerekirse yasal haklarımı kullanacağımı bildirdim. Ses soluk yok sanırım tüketici hakem heyetine başvuracağım. bir daha ne hizlial.com ne gold kapısından geçmem

 • haklıahmet

  merhaba,

  aynı sorunu bizlerde yaşıyoruz ve sizi şuan şansli olarak görüyorum çünkü ücret iadesi almışsınız. Bizler ise almak için savaşıyoruz :((((((((

  Birdaha Gold dan ürün almak mı?? Asla....!

 • soner taşlı

  demekki hepsiburada gibi hizlial'ın da bir tarafları kalktı. ben artık alışverişlerimi hiç kimsenin adını bile duymadığı sitelerden yapıyorum. en azından aradığım zaman karşımda konuşabileceğim bir insan oluyor...

 • ali

  Ücretin iadesini istemek yerine Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız gerekirdi ben öyle yaptım ve o fotoğraf makinasını alacağım. Ticaret ahlakı denen şeyden eser yok uzak durmak lazım .

 • abc

  tv alma hatasında bulundum bu siteden 47 lg yerine 42 vestel gönderdiler. kabul etmedim aradan 10 gün geçti uzun uğraşlarım sonucunda siparişin iptal edildiğini öğrenebildim. stok yokmuş. la yürüyün gidin batarsınız umarm hızlı al

 • akıllı adam

  hepsiburada ve hizlial dan artık alışveriş yapılmaz.! bir kaç defadan fazla canımı yaktılar. 3-5 fazla veririm kafam rahat olur.

 • Uğur İskender

  Hiçbir online alışveriş sitesi alışveriş sonrasında satış sözleşmesi göndermez ki zaten. Sen bu satış sözleşmesini siteye üye olmadan okuyup, onaylarsın veya sonradan tekrar okuyabilirsin. Ödemeyi yaptıktan sonra sadece ödemenin onaylandığına dair mail gönderilir. Onun dışında hizlial.com'un güvenilir olmadığı piyasa fiyatı olarak gösterilen üzeri çizili fiyatların hiçbir yerde satılmayacak kadar abartılı derecede yüksek olmasından belliydi. Bence bunları sikayetvar.com'a yaz. Ben de bu üzeri çizili fiyatların abartısı konusunu sikayetvar.com'a yazacağım.

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0156 sn.

^ Başa Dön