Niğde Çamardı Yeşil Kutu ile Tanıştı

Niğde Çamardı Yeşil Kutu ile Tanıştı

Geçen yıl 4 gün süren Yeşil Vagon eğitiminden sonra sabırsızlıkla beklediğimiz öğretmen eğitimlerinin bu ay içinde yapılacağını öğrenince hem sevinmiş, hem de heyecanlanmıştık. Sevincimiz bu kadar verimli bir semineri diğer öğretmenlerin almasından, heyecanımız ise kısa sürede hazırlanacak olmamızdandı. Bilgilerimizi tazeledik, yeni bilgiler kattık, en güzel etkinlikleri seçtik ve daha önce gitme şansı bulamadığım Çamardı ilçesine doğru yola çıktık. - Burada Milli Eğitim Müdür Yardımcımız sayın Hasan Yanık’a bize sağladığı arabadan ötürü teşekkürlerimi belirtmek isterim. -  Yola çıktık çıkmasına ama öğretmenlerimizin kutuları henüz elimize ulaşmadığından, ancak kendi kutularımızı tanıtabilecek, onlara kutularını teslim edemeyecektik.

Öğretmen arkadaşım Kenan Yalçıner ile beraber kurs yeri olan Çamardı YİBO’ya vardığımızda bizleri güler yüzlü bir ekip karşıladı. Özellikle okulun Müdür Yardımcısı Nurgül Çetin Hanımefendi’ye ve Müdür Orhan Çetin Bey’e de buradan teşekkürlerimizi iletiyorum. Ayrıca Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ali Atal Bey’e de bize sağladığı ortamdan ötürü teşekkürlerimizi borç biliriz.

Eğitime gelince, ilçedeki 20 farklı okuldan gelen 20 öğretmen arkadaşla önce tanıştık ve “öğretmen tanıma formları”nı dağıttık. Ardından “9 Nokta” etkinliğine geçtik, iki öğretmenimiz sınırların dışına çıkabildi. smile Onları tebrik ediyoruz. Ardından çizgilerin dışına çıkmaya çalışan Yeşil Kutu’nun ne olduğunu, faaliyetlerine ne zaman başladığını ve neyi amaçladığını dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık. Daha sonra “Sürdürülebilir yaşamı olumsuz yönde etkileyen sebepler” etkinliğine geçtik. Bu etkinlik seminerimizi sıradan seminerlerin çizgisi dışına çıkardı, o yüzden etkinliğin tamamını “etkin” ve “neşeli” bir şekilde geçirmemize sebep oldu. Etkinliğimizde önce herkesten bir piramit oluşturmaları istendi, daha sonra benzer piramidi oluşturan arkadaşlarımız dörder gruba ayrıldı. Her grup kendi seçtiği konuyu başarılı bir şekilde savundu.

20 dakikalık aranın ardından “Ekolojik Ayak İzi” etkinliğine geçtik, ilçedeki öğretmenlerin neredeyse hepsi son derece çevreci olduklarını, aldıkları etkinlik puanlarıyla ispat etti. Daha sonra küçük bir sunumda Ekolojik Ayak İzi nedir, nelere bağlı olarak artar, hangi ülke çevreye ne kadarlık bir etki bırakıyor gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. 2009 yılının verilerine dayanarak ülkelerin ayak izlerini hep beraber yorumlamaya çalıştık.

Yeşil Kutu CD’sinden seçtiğimiz kısa animasyonları seyrettikten sonra yine Yeşil Kutudan aldığımız “Deniz Suyu ve Tatlı Su” etkinliğini uyguladık ve öğretmenlerimiz burada da çok güzel cevaplar vererek bizleri sevindirdiler. Ardından “Su” konusunu kullanarak Yeşil Kutuyu tanıttık ve CD’den uygulamalar yaptık.

Son olarak yesilkutu.net sitesinden ve sitenin içeriğinden bahsettik, öğrenci çalışmaları kısmının güzel etkinlikleri paylaşabileceğimiz bir alan olduğunu vurguladık. Ardından e-posta adreslerimizi ve projenin yöneticisi sayın Pınar Akpınar’ın e-posta adresini vererek semineri sonlandırdık.

Umarım öğretmenlerimiz de keyif almıştır ve okullarında yapacakları güzel uygulamalarla bizleri de memnun ederler.

Saygı ve selamlarımla…

yk


yk


yk


yk


yk


yk

Bu yazı en son 28 Kasım 2010 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0113 sn.

^ Başa Dön