LG Optimus One ve Cyanogenmod 7

LG Optimus One ve Cyanogenmod 7 Bir süre önce LG Optimus One satın alarak Android dünyasına giriş yaptım. Telefon Türkiye'de Android 2.2.1 sürümü yüklü olarak geliyor.

Her ne kadar LG, Optimus One için 2.3 sürüm güncellemesinin geleceğini duyursa da ne zaman geleceği henüz belli değil. Telefonu bir süre kullandıktan sonra dayanamayıp Android'in 2.3.3 sürümünü kullanan Cyanogenmod 7 yüklemeye karar verdim.

Optimuz One için Cyanogenmod 7 ROM'u malesef resmi kanatta geliştiştirilmiyor. Fakat xda-developers sitesinden mik_os nikli arkadaşımız Cyanogenmod 7'yi Optimus One'a port ediyor. Ediyor dedim çünkü henüz test aşamasında. Bu sebeple USB Tethering'in çalışmaması, kulaklıktaki medya butonunun çalışmaması, video kaydında kalitesizlik, kamera zoom'undaki hata, divx/xvid videoların oynatılamaması, mobil data kullanılırken pil kullanımının froyo sürümüne göre fazla olması gibi çeşitli hata ve eksiklikler mevcut.

Cyanogenmod kurulumu Optimus One için ilk başta oldukça zahmetli. Daha doğrusu telefonda root yetkisine sahip olmak zahmetli diyelim. Türkiye'de satılan Optimus One'lar Android 2.2.1 sürümü yüklü olarak geliyor ve bu sürüm yüklüyken malesef root edemiyorsunuz. Önce 2.2 sürümünü indirerek telefonunuza kurmanız gerekiyor. LG PC Suite ile telefonunuzu bir üst sürüm varsa kolayca yükleyebiliyorsunuz. Malesef bunu tam tersi için yani bir önceki sürüme dönmek istediğiniz zaman yapamıyorsunuz. Türkiye için Android 2.2 kullanan ROM sürümü V10B_00. Bu ROM'u indirdikten sonra KDZ uploader ile telefona yüklemek 5 dakikanızı alıyor. Telefonunuzu açtıktan sonra z4root uygulamasını yükleyerek root olabiliyorsunuz.

root haklarını aldıktan sonra bilgisayarınıza Android SDK kurmanız gerekiyor. Bu işlem telefonunuza adb ile Custom Recovery yüklemek için gerekiyor. Custom Recovery dosyalarını sd karta attıktan sonra adb shell yardımıyla kuruyoruz.

Custom Recovery'yi kurduktan sonra Cyanogenmod zip dosyasını sd karta atarak telefonu kapatıp Home + Ses Azaltma + Güç düğmelerine basılı tutarak Recovery Mod'da açıyoruz. Wipe menüsünden data, cache ve dalvik-cache bölümlerini wipe ediyoruz. ve Flash zip from sdcard seçeneğini kullanarak kurulumu yapıyoruz. Yaklaşık 10 dakika içinde telefonumuza Cyanogenmod 7 yüklenmiş oluyor.

İşlemleri detaylı bir şekilde yazmıyorum, yukarıdaki işlemler adım adım bu sayfada anlatılıyor. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız KESİNLİKLE bu işlemleri yapmaya kalkışmayın. Zira 3. denemede ancak yükleyebildim Cyanogenmod'u.

İzlenimlerime gelince, telefon hızında gözle görülür bir şekilde hızlanma var. 2.2 sürümü yüklü haline göre uçuyor diyebilirim. Menü ve uygulamalar arası geçiş oldukça rahat. RAM kullanımı daha az ve dahili bellekte daha fazla alan mevcut. 80 uygulama/oyun yüklü olmasına rağmen hâlâ 50 mb'a yakın alan mevcut (Hayır, hiçbirini sd karta taşımadım smile ). Pil tüketimi konusunda da 2.2'ye göre biraz daha insaflı (3G veri aktarımı kullanmıyorsanız). Ve en önemlisi Android Market ve Youtube'u özgürce kullanabiliyorsunuz. Yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum ve kesinlikle pişman değilim Cyanogenmod yüklediğime (Telefonun muhtemelen Garanti kapsamı dışına çıkmasına rağmen).

NOT: Yukarıda da söylediğim gibi, ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu işlemleri yapmaya kalkışmamanızı öneririm. Olur da illa yükleyeceğim derseniz telefonun muhtemelen garanti kapsamı dışına çıkacağını göz önünde bulundurun.

Optimus One Cyanogenmod 7 1 Optimus One Cyanogenmod 7 2 Optimus One Cyanogenmod 7 3 Optimus One Cyanogenmod 7 4 Optimus One Cyanogenmod 7 5 Optimus One Cyanogenmod 7 6 Optimus One Cyanogenmod 7 7

Bu yazı en son 01 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

  • Soner Taşlı

    Güzel bir inceleme olmuş eline sağlık. Ama bu 2.2 ile 2.3 arasında bu kadar fark var mı ki bu kadar zahmete girdin? Gerçekten merak ettim. Android kullanmadığım için bilmiyorum.

  • Mustafa Navruz

    Pil kullanımında ve hızda hayli bir fark var, evet. Zahmete girmemdeki asıl sebep Android Market'in yüklü olmamasıydı aslında. Market olmadan uygulama yüklemek tam bir işkence. Şimdi telefonu elime bile almadan market.android.com'dan tek tıkla uygulama yükleyebiliyorum :)

  • Mesut Turan

    eline saglık güzel bir yazı olmus.keske biraz daha ayrıntılı anlatsaydın

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0194 sn.

^ Başa Dön