İnternette En Fazla Ne Arıyoruz - Google Arama Trendleri

İnternette En Fazla Ne Arıyoruz - Google Arama Trendleri Bu yazımızda en fazla merak edilen "internette en fazla ne arıyoruz" sorusunun cevabını artık günlük olarak izleyebileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğiz.

Dünyanın göz bebeği Google bize bu istatistikleri inceleyebileceğimiz bir site sunmuş, işte adresi: 

http://www.google.com/insights/search/

 

Arama terimleri kısmına istediğimiz bir kelimenin Dünya genelinde ne kadar arandığını izleyebileceğimiz gibi sağdan ikinci liste kutusundan Türkiye'yi seçerek aynı kelimenin ülkemizde ne kadar arandığını da görebiliriz. Bu da yetmediyse "Bulunduğunuz ilde o kelime ne kadar aranmış" gibi bir sorunun cevabını da bulabilirsiniz.

 

Marifet bu kadarla sınırlı değil, örneğin dünya genelinde 2004 yılından bugüne kadar en fazla aranan kelimeleri listelemek için "Arama Terimleri" kısmını boş bırakıp "Ara" butonuna tıklayabilirsiniz. "Bana bu hafta arananlar lazım" derseniz sağdan 3. sıradaki liste kutusundan "son 7 gün" seçeneğini seçebilirsiniz. Ben Türkiye'de bu hafta en çok ne aranmış ona bakacağım derseniz bir üstteki kutuya Türkiye değerini seçebilirsiniz. Hatta abartıp o ilden çıkan ip numaralarıyla yapılmış aramaların istatistiğini de görebilirisiniz.

Aşağıda son hafta için Konya örneğini görmektesiniz:

 

Aynı aramaları sol kısmı kullanarak da yapabilirsiniz. Ayrıca kelimeleri kategoriler halinde seçip aramaları süzdürebilme olanağına da sahipsiniz. Yapılış amacı ticari olan bu sistemi merakınızı gidermek için kullanabilirsiniz.

Şunu da ekleyerek bitireyim: Bu sistemde bir kelimenin ayrıntılı istatistiki bilgilerine ulaşmanız için üzerine tıklamanız yeterli, örneğin üstteki "facebook" kelimesini tıklarsanız kelimeyle ilgili bölgesel bilgileri de görüntüleyebilirsiniz...

Bu yazı en son 17 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0134 sn.

^ Başa Dön