Codeigniter ve MongoDB

Codeigniter ve MongoDB MongoDB son zamanlarda adından oldukça bahsettiren açık kaynaklı, döküman tabanlı bir NoSQL veritabanı sistemi.

PHP'ninde aralarında bulunduğu bir çok yazılım dili ile birlikte kullanabileceğiniz MongoDB 10gen firması tarafından geliştiriliyor ve açık kaynaklı olarak dağıtılıyor. Son dönemlerde biraz araştırma yaparak kurcalamaya başladım.

Döküman tabanlı olan MongoDB ile proje geliştirmeye başlamak için sql'de olduğu gibi tablo tasarlamakla uğraşmadan doğrudan kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Çünkü alışageldiğimiz tablolarla uğraştırmadan siz ne verirseniz onu kaydediyor. Özellikle veritabanı yapınız çok karmaşıksa mysql'e göre oldukça rahat kullanabiliyorsunuz.

PHP ile kullanabilmek için MongoDB'yi kurduktan sonra gerekli PHP eklentisini de kurmak gerekiyor. Eklenti ile birlikte gelen Mongo kütüphanesi ihtiyaçları büyük oranda karşılıyor.

Codeigniter MongoDB Kütüphaneleri

Yukarıda da söylediğim gibi Mongo kütüphanesi ihtiyaçları büyük oranda karşılıyor. Yine de Codeigniter'daki Activerecord yapısına alışmış olup MongoDB'yi de benzer bir şekilde kullanmak isteyenler için kütüphanelerde mevcut.

İlk iki kütüphanenin özellikleri birbirine çok yakın. Hatta bir kaç küçük farklılığı saymazsak birbirinin aynısı. Alex Bilbie'nin yazdığı biraz daha güncel ve aynı zamanda bir Sparks paketi (Codeigniter Sparks nedir?). Üçüncü sıradaki kütüphane de yapısı farklı olsa da temel kullanımda bir farklılığı yok. Yukarıda da bahsettiğim üzere bu kütühaneler sadece ActiveRecord tarzında kod yazmaya yarıyor. Hatırlatmakta fayda var, hiçbiri Map/Reduce özelliğine sahip değil. Ayrıca geliştirme aşamasında oldukları için eksiklikleri var.

Sonuç olarak bu kütüphaneleri kullanmadan MongoDB'nin kendi PHP kütüphanesini kullanmak daha mantıklı geldi. Yine de Codeigniter tarzında kod yazmak için Mongo kütüphanesini genişleterek çok küçük bir kütüphane oluşturdum kullanmak için. SQL kullanmadan dizilerle veri çekmek oldukça rahat doğrusu smile

01.06.2010 : Google'da dolaşırken Codeigniter için yazılmış bir kütüphaneye daha rastladım. Fazla kurcalamadım ama diğerlerine göre biraz daha karmaşık bir kullanımı var. MongoDB Connector for the CodeIgniter PHP Framework

İlginizi Çekebilecek Bağlantılar

PHP ve MongoDB

MongoDB ve Codeigniter

Bu yazı en son 01 Haziran 2011 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

 • Candelibas

  Merhaba,
  Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.Son zamanlarda MongoDB oldukça popüler.Yada ben yeni öğrendim diyelim ne olduğuna dair.

  Sitesini incelediğimde daha basit sorgular ve iyi performanstan söz ediliyor.

  Eğer sizinde denemeleriniz varsa yorumlarınızı almak istiyorum.

 • Mehmet

  MongoDB 2.4.4 için herhangi bir library bulamadım dediğiniz gibi eski versiyon dbler için çalışan kütüphane var ama güncel malesef henüz ortalarda yok.

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0234 sn.

^ Başa Dön