Codeigniter 2.0 Cephesinde Yaşananlar

Codeigniter 2.0 Cephesinde Yaşananlar Son zamanlarda Codeigniter 2.0 cephesinde yaşanan olaylar hakkında kısa bir özet.

Codeigniter çatısını gerek şirketin projelerinde ve gerekse kişisel projelerimde yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum.
Codeigniter'ın geliştiricisi Ellislab şirketi Mart ayının sonlarına doğru bir açıklama yapmış ve geliştirilme aşamasında olan Codeigniter 2.0 sürümünü bitbucket üzerinden yayınlamıştı. Nisan ayında askere giderken yeni sürümün askerden dönene kadar çıkmış olacağını düşünüyordum. Yapılan yeniliklere yenilerininde ekleneceğini düşünerek oldukça heyecanlanmıştım doğrusu.

Geçtiğimiz günlerde Codeigniter.com üzerinden What’s Happening Now? başlıklı bir açıklama daha yapıldı. Codeigniter 2.0 sürümünün yeterince stabil hale geldiğini, ExpressionEngine ve MojoMotor projelerinde bir kaç aydır kullanıldığını ve yakın bir zamanda da yayınlanacağını duyurdu. Buraya kadar her şey normal gibi görünsede öyle olmadığının Phil Sturgeon'un What happens next? yazısını gördüğüm zaman anladım.

Codeigniter kullananlar Phil Sturgeon ismiyle mutlaka bir yerlerde karşılaşmışlardır. Codeigniter topluluğunun en aktif geliştiricilerinden birisi. Yayınladığı bir çok Codeigniter kütühanesinin yanısıra PyroCMS adında yine Codeigniter ile geliştirip yayınladığı bir İçerik Yönetim Sistemi bulunuyor. Özetle yazının konusu Ellislab şirketinin Codeigniter'la yeterince ilgi göstermememsiyle ilgili. Ellislab'ın ExpressionEngine ile ilgili Codeigniter hatalarını kısa zamanda çözümlediği halde diğer hatalarla ilgilenmediğini, ücretsiz olarak Codeigniter'ın gelişmesine yardımcı olacak binlerce kişi varken neden hâlâ geliştirici aradıklarını sorgulamış. Bu arada Ellislab'da çalışan ve Codeigniter'ın geliştirilmesinde de rol alan Derek Allard ve Dan Horrigan'ın şirketten ayrıldıklarını da belirtelim.

PHP çatılarını karşılaştırırken (Özellikle Codeigniter'dan esinlenilerek yazılan ve rakip konumdaki Kohana çatısı) Codeigniter hakkında eksi özellik olarak sayılan maddelerden birisi arkasında bir topluluğun değil bir şirketin olmasını duymuş olmalısınız. Codeigniter'ın resmi olarak en son yayınlanan sürümü 1.7.2 ve yayınlanmasının üzerinden 15 ay gibi bir zaman geçmiş olması bu deyimin ne kadar haklı olduğunun bir göstergesi. Üstelik bitbucket üzerinde yayınlanan 2.0 sürümünde 1 aydan bu yana en ufak bir geliştirme yapılmamış. (Bu satırları yazdıktan sonra beni duymuş olacaklar ki bir kaç değişiklik olmuş smile ) Bu şekilde devam ederse Codeigniter'ın geleceğini çok parlak görmüyorum açıkçası.

Yeni Bir PHP Çatısı Doğuyor: FUEL

Phil Sturgeon yazısında bir konudan daha bahsetmiş. Yukarıda da bahsettiğim eski Ellislab çalışanlarından Dan Horrigan ile birlikte FUEL adında yeni bir Framework üzerinde çalıştıklarının haberini vermiş. FUEL için açtıkları internet sitesinde herhangi bir PHP çatısının birebir kopyası olmayacağını, fakat piyasadaki çatıların iyi özelliklerini alacaklarını yazmışlar. Geliştirme aşamasındaki FUEL'in kodlarını Github üzerinde bulabilirsiniz. MIT Lisansı ile yayınlanan framework'ü kullanmak için PHP sürümünüzün 5.2+ olması gerekiyormuş. FUAL hakkında önerilerimizi buradan dile getirebiliyormuşuz, veya Github üzerinden yaptığımız düzenlemeleri fork edebiliyormuşuz vs. vs.

Ne diyelim. Yeni framework'ümüz hayırlı olsun. Umarım Codeigniter'a alternatif olabilirler de bizde FUEL kullanmaya başlarız.

24.11.2010: Yaşanan gelişmelerin ardından CodeIgniter 2.0 Cephesinde Yaşananlar 2 başlıklı yazıyı yazdım.

Bu yazı en son 17 Şubat 2011 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.

  • Nurettin

    okudugum bazı yazılar code igniterin gelecegi olmadı yönde inşallah böyle olmaz

blog comments powered by Disqus

© Mustafa Navruz 2011 0.0118 sn.

^ Başa Dön